Tabăra de vară din tinda Bisericii

În perioada 25-26 iulie 2024, Mănăstirea Sihăstria Râșcăi din Protopopiatul Fălticeni a fost gazda unei frumoase activități intitulate „Tabăra de vară din tinda bisericii”. Evenimentul s-a desfășurat din inițiativa și sub coordonarea părintelui protoiereu Adrian Dulgheriu și cu sprijinul părintelui stareț Mihail Balan, starețul Mănăstirii Sihăstria Râșcăi.

Această tabără a fost organizată printr-un parteneriat între Parohia Sfântul Ilie Fălticeni, Protoieria Fălticeni și Mănăstirea Sihăstria Râșcăi, parteneriat ce a contribuit esențial la buna desfășurare a evenimentului. Participanții au fost răsplătiți pentru dragostea față de Biserică, de Parohia Sfântul Ilie Fălticeni și au avut ocazia să se implice activ în desfășurarea evenimentelor, încă de la începutul taberei.

Ziua a început cu participarea copiilor la Sfânta Liturghie, unde au avut parte de rugăciuni de mulțumire și un cuvânt de învățătură, fiind îndemnați să-L mărturisească pe Hristos, nu doar prin cuvinte, ci și prin fapte. Acest moment a fost unul de profundă bucurie pentru tineri, subliniind importanța unei relații strânse cu Fiul lui Dumnezeu.

După masa de dimineață, ziua a continuat cu o serie de activități menite să dezvolte abilitățile sociale, creative și fizice ale participanților. Atelierele recreative, jocurile de cunoaștere și de atenție, jocurile de perspicacitate, precum și atelierele de pictură au fost extrem de apreciate de copii. Aceste activități nu doar că i-au ajutat să se distreze, dar au contribuit și la dezvoltarea lor personală și la consolidarea relațiilor de prietenie. Orientarea în natură și jocurile sportive au fost momente de relaxare și bucurie, oferind copiilor ocazia de a explora frumusețile naturii din împrejurimile mănăstirii. Interpretările de pricesne și alte activități culturale au fost momente deosebite, încurajând exprimarea artistică .

La finalul zilei, fiecare participant a fost răsplătit pentru efortul și entuziasmul demonstrat pe parcursul activităților. Diplomele, dulciurile, premiile în cărți și icoanele oferite au adus zâmbete pe fețele copiilor și le-au confirmat aprecierea pentru munca lor.

Un aspect deosebit al acestei tabere a fost impactul profund pe care l-a avut asupra copiilor. Aceștia și-au exprimat bucuria și recunoștința pentru oportunitatea de a participa la o astfel de activitate. Mulți dintre ei au mărturisit că aceste momente petrecute împreună au întărit relațiile de prietenie și colegialitate, creând amintiri de neuitat.

„Tabăra de vară din tinda bisericii” de la Mănăstirea Sihăstria Râșcăi a fost o adevărată binecuvântare, demonstrând importanța organizării unor astfel de activități pentru tineri. Aceste evenimente nu doar că promovează valorile creștine, dar contribuie și la dezvoltarea personală și socială a copiilor.

Această experiență a demonstrat încă o dată că Biserica are un rol esențial în educația și formarea tinerilor, oferindu-le nu doar cunoștințe creștine, ci și oportunități de dezvoltare personală și socială într-un mediu sănătos și binecuvântat. Într-o lume tot mai agitată și marcată de provocările modernității, Biserica rămâne un reper stabil și sigur pentru tânăra generație. Prin programe educative și activități recreative, cum este această tabără de vară, tinerii au ocazia să descopere valori esențiale precum iubirea aproapelui, respectul, altruismul și responsabilitatea.

Copiii s-au putut bucura de câteva momente de liniște duhovnicească, Mănăstirea Sihăstria Râșcăi prin părintele stareț și exarh Mihail Balan oferindu-le toate condițiile pentru buna desfășurare a activitatăților, începând de la cazare și masă până la spațiile necesare pentru activitățile desfășurate.

La plecare, părintele protoiereu Adrian Dulgheriu a mulțumit părintelui stareț pentru ospitalitate și a punctat importanța desfășurării unor astfel de activități întărindu-se armonios legătura dintre Biserică și credincioșii Bisericii de mâine.

Mulțumim părintelui protoiereu Adrian Dulgheriu pentru inițiativă și coordonare, părintelui stareț Mihail Balan pentru ospitalitate și generozitate, doamnei învățătoare Maftei Camelia pentru implicare și tuturor celor care au contribuit la această activitate care va râmâne întipărită pentru totdeauna în inimile tinerilor participanți.

Pr. Constantin Andrieș