Sfințirea „Casei Bunicilor” la Mănăstirea Bogdănești – un moment de bucurie pentru comunitatea suceveană

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, Mănăstirea Bogdănești găzduiește un eveniment de mare importanță pentru întreaga comunitate, pe data de 20 octombrie 2024, începând cu ora 08:00: sfințirea „Casei Bunicilor”, noul cămin destinat persoanelor vârstnice, recent reamenajat în incinta așezământului monahal.

Acest proiect filantropic, dedicat ocrotirii și îngrijirii seniorilor, este rezultatul unei misiuni continue a Mănăstirii Bogdănești de a sprijini persoanele în vârstă, oferindu-le un loc sigur și plin de iubire creștină. În cadrul noului cămin vor locui o 100 de bătrâni, care vor beneficia de condiții de viață moderne, dar și de sprijin spiritual și moral, conform tradiției ortodoxe.

Programul Sfințirii

Evenimentul va debuta cu sfințirea „Casei Bunicilor” de către un sobor de  3  ierarhi din care vor face parte PS IERONIM SINAITUL – Episcopul Daciei Felix, PS DAMASCHIN DORNEANU – Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și PS NICODIM – Episcopul Severinului și Strehaiei alături de preoți și diaconi.

După sfințirea căminului, va urma Sfânta Liturghie, oficiată  în altarul din curtea Mănăstirii Bogdănești, un moment înălțător de comuniune cu Dumnezeu și de rugăciune pentru toți cei care vor găsi adăpost în „Casa Bunicilor”, precum și pentru binefăcătorii acestui proiect. Liturghia va fi un prilej de bucurie duhovnicească pentru toți participanții, alături de întreaga comunitate monahală.

Importanța „Casei Bunicilor”

„Casa Bunicilor” reprezintă mai mult decât un loc fizic de trai pentru persoanele vârstnice. Este o mărturie vie a implicării Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților în viața comunității, punând în practică valorile creștine de iubire, compasiune și solidaritate. În acest cămin, bătrânii nu vor primi doar îngrijire fizică, ci și asistență spirituală și emoțională, având parte de un mediu prielnic pentru liniște sufletească și rugăciune.

Prin acest proiect, Mănăstirea Bogdănești se afirmă din nou ca un reper de filantropie și slujire creștină, oferind nu doar un acoperiș deasupra capului, ci și căldura unei familii și a unei comunități unite în credință.

Invitație la Participare

,,Cu prilejul acestui eveniment de mare însemnătate, invităm să participe toți credincioșii, binefăcătorii și susținătorii Mănăstirii Bogdănești, alături de toți cei care doresc să fie parte din acest moment istoric pentru comunitatea noastră.

Sfințirea „Casei Bunicilor” nu este doar un eveniment de inaugurare, ci o celebrare a iubirii de aproapele și a grijii față de cei aflați în nevoie. Toți cei care vor trece pragul mănăstirii în această zi vor simți căldura și binecuvântarea aduse prin rugăciune și comuniune.” Protos. Pamvo Dima, Stareț al Mănăstirii Bogdănești.

Pr. Andrei MOCANU – Consilier al Sectorului de Asistență Socială și Medicală