Răspunsul ierarhului – 21 iulie 2024

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Înaltpreasfințite Părinte,

Vin cu o întrebare în cazul lui …, fost monah și ieromonah. Sunt o mulțime de videoclipuri cu el pe TikTok postate chiar de el cum slujește fiind îmbrăcat în veșminte preoțești pe care nu are voie să le mai poarte. Videoclipuri cu el sau diferite live-uri în care poartă haina monahală, chiar și haina schimei mari, acesta având interzis să mai poarte haina monahală. Pe fiecare video și live are comportament ce duce la ură și limbaj urât la adresa multor preoți și monahi. Care este până la urmă situația acestui om?”

D.P.

Doamne, ajută!

Ne pare rău, dar nu noi suntem responsabili de aparițiile în mediul online ale unor astfel de indivizi. Din câte știu, sunt persoane abilitate care pot lua măsuri în cazul celor care poartă ilegal o ținută.

Vă mulțumesc!

„Înaltpreasfințite Calinic, am vorbit zilele aceasta cu un preot din eparhia Sucevei și Rădăuților și mi-a spus că Preasfințitul Damaschin Dorneanul a început să pună presiune pe preoții din eparhia dumneavoastră să nu mai posteze ceva pe Facebook împotriva canonizării Pr. Arsenie Boca și să tacă din gură, să nu spună adevărul; dacă are dreptate și este adevărat, ar fi foarte grav, pentru că se încalcă libertatea de credință și conștiință pe care o respectă și Dumnezeu, nici El nu „pune pumnul în gură” nimănui. Ar fi foarte grav dacă s-ar impune printr-o presiune evlavia la Pr. Arsenie. Dacă unii dintre ei nu vor să aibă evlavie, nu trebuie să fie obligați împotriva conștiinței lor.

Era trist pentru că a zis că atâta dezbinare cât s-a făcut în Biserica din pricina acestei canonizări nu a mai fost, păcat că s-a ajuns aici. Lăsați preoții să aibă liberul arbitru în ce ține de evlavia la cineva pentru că ei vor răspunde… Mulțumesc.

Mai bine faceți ceva atât dumneavoastră, cât și ceilalți ierarhi să înceteze această dezbinare și să fie pace în Biserică, poate ar trebui întrunit un sinod extraordinar și să rezolvați această problemă.”

M.E.

Doamne, ajută!

Preasfințitul Damaschin Dorneanul, că la Preasfinția sa v-ați referit, este o persoană cu suficientă maturitate și așezare duhovnicească încât să recomande unor preoți, foști colegi de-ai Preasfinției sale, să nu mai rostogolească în mediul online articole de o credibilitate îndoielnică și să aducă acuze eronate la adresa unor părinți care, în vederea canonizării, au trecut prin sita unui Sfânt Sinod extrem de atent într-o astfel de lucrare.

Cât despre dezbinarea la care faceți referire, să știți că și în cazul altor canonizări au fost nemulțumiri din partea unora, ce este drept, extrem de puțini comparativ cu numărul celor care susțineau respectiva canonizare. Cei cu viață sfântă chiar nu au nevoie de laudele noastre; cinstea acordată lor de Dumnezeu le este suficientă.

În ceea ce privește liberul arbitru, fiecare are dreptul la opinie, dar aceasta trebuie să fie exprimată decent, în mod civilizat; nimeni nu pune pumnul în gură cuiva. Dar, așa cum cere nu doar disciplina bisericească, ci și bunul simț, nu trebuie puse în cârcă unor oameni sfinți păcate cât timp detractorii nu le-au fost duhovnici și nici măcar nu au trăit în anturajul lor. Este ca și cum eu m-aș pronunța despre o persoană fără să o fi spovedit vreodată sau, mai grav, fără să mă fi întâlnit și să fi vorbit măcar o dată cu acea persoană.

Așadar, cei care tulbură Biserica vor trebui să își justifice atitudinea potrivit legiuirilor bisericești.

Pace și multă liniște sufletească!