Răspunsul ierarhului – 13 august 2024

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Doamne, ajută.

La ecteniile pentru ctitorii Catedralei Mântuirii Neamului, rostite în toate parohiile din țară, de ce se pomenesc doar cei vii dintre ctitori?

Cred că mai mare folos ar fi pentru cei adormiți, care nu mai pot face nimic în plus pentru folosul lor sufletesc, după moarte.

Vă mulțumesc”

D.T.

Doamne, ajută!

Toți ctitorii de biserici și mănăstiri strămutați la cele veșnice sunt pomeniți la ectenia pentru cei adormiți din cadrul Sfintei Liturghii.

„Binecuvântați!

Am o nedumerire … Poate un preot ortodox să spovedească o persoană de rit lipovean? Mulțumesc!”

G.G.

Doamne, ajută!

Da, poate să aibă discuții duhovnicești, sub rezerva împlinirii celor legate de comuniunea liturgică.

Pace și bucurie!

„Proscomidia poate fi slujită și de un alt preot decât protosul Liturghiei sau protosul trebuie să slujească și Proscomidia? Situația se modifică dacă protosul Liturghiei e un episcop?”
L.T.

Doamne, ajută!

În cazul în care la o Sfântă Liturghie participă mai mulți preoți, nu protosul face Proscomidia, ci unul dintre ceilalți slujitori. Aceasta nu înseamnă ca protosul nu ar putea să o facă, mai ales în schituri și mănăstiri, dacă protosul este rânduit să slujească peste săptămână.

„Doamne, ajută!

1. Cum pot face o lansare de carte în Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților?
  2. Cum pot organiza o expoziție de artă în Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților și ce documente trebuie să depun?

Cu deosebită considerație.”

A.B.

Doamne, ajută!

Trimiteți o solicitare pe adresa părintelui secretar al Centrului Eparhial în care să expuneți cele dorite de dumneavoastră, oferind detalii despre carte, respectiv despre expoziție, astfel încât părinții consilieri de la cele două sectoare de resort, Cultural și Patrimoniu bisericesc, să vă poată oferi un răspuns.

„Doamne, ajută!

Mă numesc …. și locuiesc cu soțul meu în …… Am 38 de ani și de aproape 5 ani încercăm să avem un copil, dar fără reușită. Am făcut testele necesare și doctorii au descoperit o endometrioză care se pare că ne afectează șansele de concepere.

Vă scriu pentru că eu și soțul meu am dori să încercăm fertilizare in vitro, dar nu înțelegem poziția Bisericii Ortodoxe în acest aspect, pentru că am citit și auzit mai multe opinii. În mare înțelegem că este interzis să înghețăm și să aruncăm embrioni.

Am reușit să găsim o clinică aici care este de acord să fertilizeze un număr mic de ovule (ei sugerează trei ovule pentru că statistic doar unul dintre ele va reuși să fie fertilizat, deși bineînțeles este riscul ca toate trei să fie sau niciunul). Noi am dori ca tot ce este fertilizat să fie introdus în uter, ca să nu omorâm nimic.

Noi încercăm să ducem o viață creștină atât cât ne sunt puterile (uneori cu mai multă rugăciune și post, alteori mai puțin), dar este important pentru noi să facem această procedură în comuniune cu Dumnezeu și să putem continua să ne spovedim și să ne împărtășim. Soțul meu, originar din Irlanda și catolic, s-a convertit la ortodoxism de aproape opt ani de zile.

Aș dori să menționez că am încercat alternative, atât medicale (inseminare simplă), cât și religioase (acatiste, spovedit). La sugestia preotului de aici, acum 2 ani am fost și la …., ca să încercăm un tratament, iar doamna preoteasă de la micuța comunitate ortodoxă de aici mi-a dat să port o frânghie care a fost atinsă de Brâul Maicii Domnului în Grecia.

Momentan simțim că am rămas fără alte soluții, iar fertilizarea in vitro (făcută în condițiile de mai sus, care nu presupune aruncarea sau înghețarea de embrioni) pare să fie ultima soluție de a avea un copil biologic al nostru. Dacă Dumnezeu nu ne va da copii nici după această procedură, atunci putem să punem capăt acestui drum și să ne ducem crucea, știind că am făcut tot ce s-a putut.

Drept urmare, vă cerem o binecuvântare, dacă se poate, pentru a începe această procedură.

Vă mulțumim anticipat pentru timpul necesar în citirea acestui email.”

D.L.

Doamne, ajută!

Vă recomand să discutați cu părintele duhovnic al dumneavoastră.

Dumnezeu să vă binecuvânteze familia cu cele mult dorite!