Mănăstirea Bogdana de la Rădăuți a fost gazda concertului „Culori Sonore ale Folclorului Românesc”

În data de 15 August 2024, zi de mare sărbătoare a creștinătății, a avut loc concertul Culori Sonore ale Folclorului Românesc. Evenimentul a fost unul deosebit și a adus un strop de magie și tradiție în inima orașului Rădăuți, în curtea interioară a Mănăstirii Bogdana.

Corala Ciprian Porumbescu a Asociației „Sing Bucovina” a prezentat un repertoriu impresionant, ce a inclus piese tradiționale prelucrate academic, interpretate cu pasiune și măiestrie.

În ciuda faptului că evenimentul a fost anunțat cu doar 4 zile înainte, joi seară au fost prezenți circa 500 de spectatori într-o atmosferă de poveste, într-un cadru special, în curtea Mănăstirii Bogdana.

Alegerea Mănăstirii Bogdana ca locație nu este una întâmplătoare, întrucât acest lăcaș de cult, cu o profundă semnificație istorică și spirituală, a oferit un cadru autentic și reverențios care a rezonat cu valorile culturale și tradiționale promovate de artiștii suceveni.

Repertoriul ales și refrenele cunoscute au făcut ca publicul rădăuțean să adreseze o nouă invitație coriștilor suceveni cu proxima ocazie.