Liturghia copiilor, de Ziua Mondială a Educației, ed. a III-a

Prin grija și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic,  Inspectoratul Școlar Județean Suceava, în parteneriat cu Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, prin sectoarele Educațional-Teologic (Învățământ) și Media și Comunicare, organizează, sâmbătă, 05.10.2024, de Ziua Mondială a Educației, cea de-a III-a ediție a Programului eparhial  Liturghia copiilor, cu și pentru copii, și vă invită respectuos și cu recunoștință să vă alăturați acestei inițiative.

Ediția curentă a programului cuprinde:

• Oficierea Liturghiei Copiilor, pentru toți participanții la Concursul național de recitare „Glas de copil – Maica Domnului, Darul lui Dumnezeu pentru oameni”, în Paraclisul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” din Suceava;
  • Oficierea Liturghiei Copiilor în toate bisericile din județul Suceava care se vor alătura programului pe care îl propunem și ar dori să asume angajamentul nostru comun, acela ca fiecare biserică să devină o altă școală de aplicație a orei de religie;
  • Organizarea festivității de premiere a Concursului național de recitare „Glas de copil – Maica Domnului, Darul lui Dumnezeu pentru oameni”, ediția a IV-a,  la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” din Suceava, după încheierea Sfintei Liturghii.

Reiterăm faptul că la fiecare dintre cele două ediții anterioare ale programului au participat câteva mii de copii, din multe-multe școli din întreg județul nostru, părinți ai copiilor, sute de profesori și tot pe-atâția preoți slujitori, care au sărbătorit educația exersându-l, încă și încă o dată, pe împreună, ca fundament al devenirii personale și comunitare.

(https://www.arhiepiscopiasucevei.ro/lectia-de-impreuna-in-liturghia-copiilor-de-ziua-educatiei/ )

Menționăm că grupurile de copii vor fi însoțite de adulți – părinți, bunici, alți membri ai familiei, dar și de profesori din școlile din parohii.

Înscrierea în Programul eparhial Liturghia copiilor se comunică prin transmiterea unui  email de intenție, care să cuprindă datele de contact ale coordonatorului local și coordonate relevante ale proiectului propriu, pe adresa coordonatorului de program, [email protected] .

Pe aceeași adresă se va confirma, de către profesorul  coordonator, și participarea la festivitatea de premiere a concursului național a tuturor preșcolarilor și elevilor înscriși în competiția din acest an.

prof. Daniela Ceredeev, inspector școlar pt Religie,

inițiator și coordonator de program