Întâlnirea anuală a Societății Bibliștilor Ortodocși Români (2024)

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, Mănăstirea Putna găzduiește lucrările celei de-a VII-a ediții a întâlnirilor anuale ale Societății Bibliștilor Ortodocși Români (SBOR), lucrări care se vor desfășura pe parcursul a două zile, 7–8 octombrie 2024.

În zilele de luni și marți, participanții iau parte la Sfânta Liturghie, iar apoi au loc prezentările științifice și ședințele pe probleme administrative.

Întâlnirea a început prin slujba de Te Deum, oficiată de părintele stareț al mănăstirii,  PC Arhim. Melchisedec Velnic, alături de PC Pr. Prof. Univ. Dr. Ioan Chirilă, președintele SBOR, împreună cu alți participanți la întâlnire.

Ediția de față poartă numele „Cartea Iosua – istorie și actualitate”, iar programul științific cuprinde prezentări legate de această carte vechi-testamentară. Vor fi susținute următoarele comunicări, urmate de discuții: Pr. prof. univ. dr. Ioan Chirilă, „Cartea Iosua – literalism și lectură duhovnicească”; Lect. univ. dr. Cristinel Iatan, „Geografia spațiului sacru la Iosua. Geografia ca teologie”; Arhid. conf. univ. dr. Alexandru Mihăilă, „Canaanita Rahab ca imagine a Bisericii”; Pr. lect. univ. dr. Ion-Sorin Bora, „Iosua Navi – chipul conducătorului ideal pentru iudei și samarineni”; Arhid. conf. univ. dr. Olimpiu-Nicolae Benea, „Receptarea cărții Iosua în Noul Testament. Citate, aluzii, ecouri”.

Părintele stareț, în cuvântul său de întâmpinare, le-a mulțumit membrilor SBOR pentru modul în care se pun în slujba cercetării Sfintei Scripturi, aplecându-se asupra ei cu drag și dor – cu drag față de cuvânt și cu dor față de Adâncul cuprins în ea.

Părintele stareț a amintit de exemplarele Sfintei Scripturi aflate la mănăstire. Cele mai vechi sunt în manuscris: un fragment din secolul XIII-XIV, numit Codex Evangheliarum Putnamum; trei Tetraevanghele dăruite de Sfântul Ștefan cel Mare, între care cel din 1473, în care se află cel mai vechi portret păstrat al marelui voievod; alte șase din secolele XVI-XVII. Între cele peste 30 de ediții tipărite aflate la mănăstire se numără și un exemplar al Bibliei de la 1688, dăruit de Sfântul Constantin Brâncoveanu Sfântului Dosoftei, cu dedicație din partea domnului Țării Românești și cu însemnări ale mitropolitului Moldovei. Acestea vor fi cercetate de către participanți, odată cu vizitarea muzeului mănăstirii.