Și anul acesta în cetatea Fălticenilor, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, și sub coordonarea părintelui protoiereu Adrian Dulgheriu, s-a organizat tradiționalul pelerinaj Calea Sfinților.

Pregătirile pentru frumoasa sărbătoare au început cu o săptămână înainte, Biserica Sfântul Ilie Fălticeni pregătindu-se în detaliu, icoana Sfinților Mucenici Epictet și Astion împodobindu-se cu flori și curtea aranjându-se pentru primirea credincioșilor. Pe lângă acestea, și gospodinele parohiei au gătit bucate alese pentru oaspeții veniți de aproape și de departe.

Programul de anul acesta a fost unul deosebit. În dimineața zilei de 19 iulie s-a săvârșit Sfânta Liturghie în Biserica Sfântul Ilie cu un sobor de preoți și diaconi sub protia părintelui protoiereu Adrian Dulgheriu. După oficierea Sfintei Liturghii, moaștele Sfinților Epictet și Astion au fost scoase în curtea ansamblului parohial unde au fost așezate spre închinare pe parcursul întregii zile. Programul a continuat cu săvârșirea slujbei Vecerniei unite cu Litia și slujba Sfântului Maslu într-un sobor impresionant de preoți din Protopopiatul Fălticeni.

În jurul orei 17:45, soborul slujitorilor dimpreună cu toți credincioșii prezenți l-au întâmpinat pe Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților conform frumoasei tradiții din zonă. După închinarea la sfintele moaște ale Sfinților Epictet și Astion, procesiunea a început pe traseul cunoscut:  Biserica Sfântul Ilie – Spitalul Municipiului Fălticeni – Primăria Fălticeni – Biserica Adormirea Maicii Domnului – Catedrala Învierea Domnului   și Biserica Sfântul Ilie.

Procesiunea de anul acesta s-a bucurat de un număr mare de participanți, preoți și diaconi, părinți stareți și maici starețe din cadrul Protopopiatului Fălticeni și de un număr mare de credincioși din Fălticeni și din împrejurimi. Numărul mare de credincioși din Fălticeni și din împrejurimi care au venit să participe la procesiune a transformat evenimentul într-un adevărat pelerinaj. Oameni de toate vârstele, de la copii în brațele părinților până la bătrâni, s-au adunat cu evlavie și speranță. Mulți dintre ei purtau în mâini lumânări aprinse și icoane, iar alții flori pentru a le așeza la racla cu sfintele moaște. Pe lângă credincioșii din Fălticeni, la procesiune au participat și mulți oameni din localitățile învecinate.  În timpul procesiunii, cântările și rugăciunile rostite de preoți și credincioși au răsunat puternic, creând o atmosferă de frumoasă comuniune. Fiecare pas al procesiunii era însoțit de un sentiment profund de pietate și de recunoștință, iar fețele participanților reflectau bucuria și pacea interioară.

Racla cu sfintele moaște a fost însoțită pe drum de sute de credincioși, mulți îmbrăcați în costume populare. În fruntea coloanei s-au aflat tineri care purtau cu multă evlavie icoana Sfinților ocrotitori. La fiecare oprire s-au înălțat ectenii pentru cei bolnavi, pentru încetarea războiului, pentru îmbelșugarea roadelor pământului și  mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările primite de la El.

Credincioșii prezenți și-au arătat dragostea și evlavia față de Biserică și de sfinții acesteia prin prezența lor, prin cântări și rugăciuni, dar și prin gesturi de respect, cum ar fi închinarea sau sărutarea raclei. Părintele protoiereu a remarcat cu emoție că participarea la o astfel de manifestare este cu adevărat o mărturisire de credință și un act de comuniune. El a subliniat că astfel de evenimente întăresc legăturile dintre credincioși și Biserică, oferind un exemplu puternic de solidaritate și de dragoste creștină.

Desfășurarea Procesiunii a fost sprijinită de Primăria Fălticeni, Poliția Fălticeni, Unitățile de Jandarmi Suceava și Fălticeni.

La finalul Procesiunii, odată cu revenirea în curtea Bisericii Sfântul Ilie, Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților a ținut un frumos cuvânt de învățătură în care a subliniat importanța unui astfel de pelerinaj în viața unei comunități și că o astfel de manifestare este cu adevărat „un dar, o rugăciune pe care o aducem lui Dumnezeu cu inimă curată”.

În încheiere părintele protoiereu Adrian Dulgheriu a mulțumit Înalpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților pentru bincuvântare, Preasfințitului Părinte Damaschin Dorneanul Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților pentru participare și cuvântul de învățătură, părinților stareți, maicilor starețe, slujitorilor Protopopiatului Fălticeni și tuturor credincioșilor pentru împreună slujire și rugăciune.