Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților sprijină sinistrații din județul Vaslui afectați de inundații

Miercuri, 25 septembrie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, un convoi umanitar organizat de Eparhia Sucevei prin Protopopiatul Fălticeni, s-a deplasat în județul Vaslui, Episcopia Hușilor, pentru a oferi ajutor familiilor afectate de inundațiile devastatoare. Această inițiativă vine ca răspuns la nevoile urgente ale celor care au fost grav încercați de fenomenele naturale care le-au distrus locuințele și gospodăriile.

Convoiul a fost format din cinci mașini încărcate cu alimente neperisabile, produse de curățenie și igienă, paturi și lenjerii pentru acestea, dar și unelte esențiale pentru curățarea și refacerea gospodăriilor afectate de ape. Aceste ajutoare sunt menite să le ofere oamenilor un sprijin imediat și necesar pentru a depăși momentele grele prin care trec.

Încă de la primele ore ale dimineții, voluntari din parohiile sucevene și rădăuțene, preoți și enoriași deopotrivă, s-au mobilizat pentru a oferi ajutorul lor semenilor aflați în nevoie. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, campania umanitară se dorește a fi un exemplu viu al dragostei și empatiei față de aproapele aflat în suferință.

Pe lângă bunurile materiale, reprezentanții delegației Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților au adus cu ei și un mesaj de speranță și întărire sufletească pentru sinistrați. Rugăciunile și binecuvântările întregului cler și a credincioșilor din întreaga Bucovină sunt alături de cei afectați, iar sprijinul continuă să vină prin diverse forme.

„Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților este alături de cei în nevoie, nu doar prin cuvinte, ci și prin fapte concrete. Ne rugăm ca Dumnezeu să le dea putere și răbdare tuturor celor care suferă, și ne implicăm activ pentru a le oferi ajutorul necesar în aceste momente grele,” a declarat pr. Andrei Mocanu, consilier eparhial în cadrul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

Această acțiune face parte dintr-o campanie mai amplă a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, care și-a propus să ofere sprijin continuu comunităților afectate de calamități naturale și alte situații de criză. Biserica rămâne un pilon de sprijin pentru toți cei care trec prin momente dificile, oferind nu doar ajutor material, ci și îndrumare spirituală.

Sinistrații din localitățile Docăneasca, Grivița, Epureni și Zorleni, județul Vaslui, au primit cu recunoștință convoiul umanitar, văzând în el nu doar un ajutor imediat, ci și un gest de solidaritate care le aduce speranță pentru viitor. În zilele următoare, acțiunile de sprijin vor continua, iar voluntarii se vor asigura că bunurile ajung la cei care au cea mai mare nevoie de ele.

Din delegația Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților au făcut parte pr. Andrei Mocanu, consilier eparhial al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, pr. Adrian Dulgheriu, protoiereu al Protopopiatului Fălticeni, preoți și voluntari din Suceava și Fălticeni.

Delegația Arhiepiscopiei a fost întâmpinată, din partea Episcopiei Hușilor, de către pr. Andrei Mereuță, protoiereu al protopopiatului Bârlad și de pr. Trofin Dragoș, inspector Eparhial al Episcopiei Hușilor.

Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților încurajează pe toți cei care pot să se alăture acestui efort, fie prin donații, fie prin voluntariat, pentru a aduce o rază de lumină în viața celor încercați de necazuri.

RO51 RNCB 0234 0370 1091 0014 – Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, cu mențiunea „Ajutor umanitar”

Pentru mai multe informații puteți apela 0756 277 365 – Pr. Andrei Mocanu

„Milostenia și ajutorul aproapelui sunt semnele dragostei creștine”

Delia Șleapcă